Biomedica prague

2015-11-21

Existuje univerzální lék proti bolesti?

Existuje univerzální lék proti bolesti?

Lék proti všem bolestem lidského těla samozřejmě neexistuje, je však řada běžně dostupných a široce používaných medikament, která mají účinek na větší skupinu bolestí: analgetika. V první řadě je to Paracetamol a Aspirin, dále pak Analgin, IbuprofenKafetin, Paralen apod. Analgetika se většinou objevují v podobě tablet, občas však také v podobě prachu nebo injekce. Při mírných až středně silných bolestech se obvykle predepisují tabletová analgetika, pro rychlejší účinek prachová, v urgentních případech je však nutné použít lék v podobě injekce.

16289 33867a_fight_musclepain_banner.jpg_960x400_c_

Světová zdravotnícká organizace analgetika rozděluje na tři skupiny resp. do tří stupňů. Do prvního stupně patří mírné až středně silné bolesti, pro něž stačí použít mírné nebo středně silná analgetika, jako jsou například již zmíněný a známý ibuprofen, diclofenac, indomethacin aj. K léčbě tohoto druhu bolestí však stačí použít i paracetamol nebo Aspirin. K druhému stupni bolestí (silné a kruté bolesti) lze používat tzv. „slabé opioidy“. Dříve se těmto lékům říkalo opiáty, dnes je však jejich použití přísně sledováno a kontrolováno. Nejznamějšími představiteli této skupiny jsou tramadol a kodein. Pro třetí skupinu bolestí (nejsilnější, nesnesitelné bolesti) jsou určeny tzv. „silné opioidy“, které jsou většinou založeny na morfinu. V kombinaci nebo jako dodatek k lékům z druhé a třetí skupiny se zpravidla používají některé léky z nejnižší skupiny, anebo léky pomocné.

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Posted in: Nezařazené