Biomedica prague

2015-12-14

Alergie na kočky – není konec světa

Alergie na kočky – není konec světa

Jak u všech druhů alergie, reakce na kočky má své genetické předpoklady a projevuje se nečekaně pouze za konkrétního středu okolností. Její první výskyt nás zaskočí o to více, že je občas obtížné alergii na kočky identifikovat. Kočičí alergeny patří k těm nejmenším a nejproblematičtějším. U koček přitom nehraje roli rasa ani délka srsti. Poté, co zjistite, že se jedná o alergii na kočku, je důležité mít na vědomí určitá opatření, která sice Vaši odolnost nezvýší, nicméně účitnky alergické reakce přinejmenším utlumí.

images

Hlavním alergenem tohoto druhu je bílkovina, která se nalézá v potu a ve slinách koček. Více mazu s větším obsahem alergenů navíc produkují kocouři, kastrace však pomáhá snížit toto množství. „Nezralá“ srst koťat je méně nebezpečná. Kočičí alergeny se mohou vznášet ve vzduchu po dobu šesti a více hodin. K jejich odstranění z ovzduší je však poměrně užitečná čistička vzduchu. Dalším způsobem, jak odstranit alergeny, je koupání koček nebo používání speciálního roztoku na odstranění alergenů pro kočky. Problém je však v tom, že i po odchodu kočky z domácnosti její alergen zůstává všude – na sedacích soupravách, polštářích, přehozech, nábytku, v kobercích, dokonce i v matraci, na níž kočka někdy v minulosti spala. V těcto případech však pomáhá pouze důkladný úklid. Polštáře a bytové textilie je nejlépe vyměnit za nové, občas však pomáhá i praní na vyšší teplotu, případně s prací přísadou proti alergenům. Koberce, matrace a čalouněný nábytek je navíc třeba důkladně vysát kvalitním vysavačem, přičemž je důležitá filtrace a vzduchotěsná konstrukce. Pomůže také odstranit tapety a nově vymalovat.

nahled_nahled_kocka alergie_1238616673_1300987165

Comments

Be the first to comment.

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>